Kurs na kartkę świąteczną dla początkujących :)

Wiemy, że na naszego bloga oprócz zaawansowanych i obytych w temacie scraperek trafiają także osoby stawiające w papierowym świecie pierwsze kroki lub takie, które z tematem w ogóle nie mają nic wspólnego, ale czasem mają chęć stworzenia czegoś dla siebie lub swoich bliskich. To na ich prośbę przygotowałam dzisiaj mega szybki kurs na kartkę świąteczną. Jest to bardzo prosty wzór, przygotowany z myślą o misji wykonania dużej ilości podobnych kartek, przed którą niedługo stanę (a może Wy też?;))

Wszyscy gotowi? No to lecimy 🙂

Przygotowujemy materiały: papiery, nożyczki, linijkę, ołówek, klej/taśmę/kosteczki 3D oraz wykrojnik ze świątecznym kształtem. Jeśli nie macie maszynki do wykrojników, możecie użyć np. gotowych lub wydrukowanych etykiet z obrazkami lub cytatami. Przydadzą się również Wasze ulubione ozdoby – ja przygotowałam sobie ćwieki i preparat Perfect Pearls, który bardzo lubię jako wykończenie pracy.

by clos

Pora na przygotowanie części składowych kartki. Ma być prosta, bo robiona w wielu egzemplarzach, dlatego postawiłam na proste kształty – prostokąt jako tło, na to coś na kształt chorągiewki i mój kształt wykrojnikowy. Możecie spróbować też z wersją jeszcze bardziej uproszczoną – 2 prostokąty – mniejszy i większy plus kształt (lub etykieta). Nie bójcie się minimalizmu!

by clos

Pora na łączenie elementów. Przykładam mój kształt do kolejnej warstwy i łączę je kilkoma kroplami kleju. Dodatkowo robię dziurkę w samym środku i ozdabiam całość ćwiekiem.

by clos

Pora połączyć kolejne elementy.

by clos

Chciałam, żeby ta warstwa trochę odstawała, dlatego zamiast kleju czy taśmy użyłam kosteczek 3D. To prosty zabieg, a dodaje pracy wiele uroku.

by clos

Kiedy mam już połączone wszystkie warstwy zabieram się za ozdabianie przy użyciu Perfect Pearls. Jestem minimalistką, ale Wy możecie bardziej poszaleć 😉 Po nałożeniu odkładamy pracę do całkowitego wyschnięcia. Można w tym czasie robić kolejne kartki z serii.

by clos

Ostatni etap to przyklejenie całego przygotowanego „przodu” do bazy kartkowej.

by clos

Wiem, że jest wiele technik przyklejania do bazy, ja mogę Wam podać swoją, która jest wynikiem ponad dwuletniej praktyki 😉 Kiedyś używałam do łączenia papieru z bazą jedynie dwustronnej taśmy klejącej, bo jak wiadomo – klej może zmarszczyć papier. Niestety byłam wiele razy świadkiem smutnego widoku, kiedy to po dłuższym leżeniu taśma klejąca wysycha i kartka się rozwarstwia. To w najgorszym wypadku. W trochę lepszym taśma jedynie odkleja się przy krańcach. Żadna z tych okoliczności mi się nie podoba, dlatego od dłuższego czasu stosuję klejenie łączone – taśmę klejącą używam na środku papieru (żeby papier się nie marszczył), a przy brzegach nakładam klej Magik, który doskonale trzyma, a w małej ilości nie zostawia śladów na papierze.

No i pora na efekt końcowy 🙂

by clos

Teraz pozostaje już tylko wypisać nasze kartki i je rozesłać 🙂

Jeśli jednak nie macie czasu na zrobienie całej serii kartek np. dla całej rodziny, możecie skorzystać z oferty kreatywnych kartek świątecznych ze zdjęciami – to pomysł, który szczególnie sprawdza się w przypadku starszych członków rodziny 🙂 A w przyszłym roku radzę zarezerwować sobie więcej czasu na własne twory 😉

Pozdrawiam!