Na leżaku :) // On a deckchair :)

Widząc zapowiedzi kolekcji i love summer wiedziałam, który papier zostanie moim najlepszym przyjacielem letnich prac! Oczywiście pasiak! Jest obłędnie wakacyjny, lekki, kojarzy mi się z materiałem leżaków z lat osiemdziesiątych 😀 I właśnie o leżakach jest mój nietypowy LO! A konkretnie o Leżak-Kingu jakim jest mój synek. 

After seeing teasers of new collections, I knew exactly which of the i love summer papers would become the best companion of my summer craftworks. None else but the stripy one! It surely brings holiday spirit to my life; it’s light as feather and brings up memories of the 80’s deckchairs 😀 Therefore, my unique LO is all about them! And the one and only Deckchair King – my son 🙂

by Ladybug

by Ladybug

by Ladybug

by Ladybug

by Ladybug

by Ladybug

by Ladybug

by Ladybug

Mam na wakacje plan tworzenia właśnie takich LO w formacie A4, które później złożę w jeden album – format 30×30 wydaje mi się być mało poręczny w takim zastosowaniu. Jest jeszcze dodatkowy plus mniejszej formy – resztki papieru! Na odwrocie „pasiaka” jest mnóstwo fajnych tekstów i słów – do albumów, journali, kartek i LO… nie wahajcie się ich użyć w swoich letnich pracach!! 

I have a holiday plan to make such A4 size LOs, which I’ll eventually combine into an album – 30×30 size doesn’t seem to be convenient. There’s one more advantage to being small – paper leftovers! On the backside of the „striper” there’s plenty of catch phrases and words – perfect for albums, journals, cards and LOs… do not hesitate to use them for your summer works!!