Tydzień z papierem around the world – część II – Zrób to sam: samolot z papieru // A week with around the world paper – part II – Do-it-yourself: paper plane

Mój pomysł na papier tygodnia to… samolot  🙂
I used a paper of the week to make a… plane 🙂
Trochę się zastanawiałam, co zrobić z tego wzoru, by nie była to kartka ani LO… I tak chodziłam i myślałam, aż wpadła mi w rękę rolka po folii aluminiowej. Tak powstała myśl: zrobię samolot dla syna. Nie mając żadnego schematu w głowie, działałam z chwili na chwilę.

One day, I was wondering what else I can do instead of making another card or LO… While I was wandering aimlessly around the house, I found an empty paper roll. Suddenly this thought hit me right out of the blue: I’ll make a plane for my son!

Potrzebowałam tylko kilku rzeczy (zdjęcie 1) i bohatera do roli głównej, czyli papieru w strzałki.

I just needed a few things (picture 1) and some paper with arrows.

1 - by Marta

1 – by Marta

Znałam mniej więcej proporcje, więc wyrysowałam tylko rozmiar skrzydeł i ogona (zdjęcie 2).

I started from drawing its wings and tail (pic. 2).

2 - by Marta

2 – by Marta

Mój patent na zaokrąglone kanty, gdy nie mam nic pod ręką fachowego, to słoiczek farbki akrylowej (plakatowej), który przykładam do krawędzi i odrysowuję. Mam wtedy idealne i jednakowe zaokrąglenia (zdjęcie 3).

To make them perfectly round on the edges, I used a small jar of acrylic paint (pic. 3).

3 - by Marta

3 – by Marta

Okleiłam wszystkie wycięte elementy, czyli skrzydła, ogon i kółko (o średnicy rolki) z obu stron (zdjęcie 4).

I covered both sides of the cut-out elements (i.e., wings, tail and a circle with the same. diameter as the roll) with decorative paper (pic. 4).

 

4 - by Marta

4 – by Marta

Przeszlifowałam papierem ściernym krawędzie. Przy oklejaniu rolki zostawiłam na końcach trochę więcej papieru  – nacięłam go i potem podkleiłam do środka (zdjęcia 5, 6, 7).

Then I sandpapered the edges. Extra paper was glued inside the roll (pic. 5, 6, 7). 

5 - by Marta

5 – by Marta

6 - by Marta

6 – by Marta

7 - by Marta

7 – by Marta

Dokleiłam kółko z jednego końca rolki, natomiast na drugim zaznaczyłam co 90 stopni, linie nacięcia  na wsadzenie ogona (zdjęcia 8, 9).

I stuck the circle to one end of the roll, and on the other one I made incisions every 90 degrees to attach the tail (pic. 8, 9).

8 - by Marta

8 – by Marta

9 - by Marta

9 – by Marta

Rolka z oklejonym papierem jest już gruba, więc pomogłam sobie lekko ją rozchylając, bo nie chciałam zmarszczyć papieru z ogona. Potem dokleiłam skrzydła i podpórki (zdjęcie 10).

Next I attached wings and connectors (pic. 10).

10 - by Marta

10 – by Marta

Samolot już prawie wykończony! Jeszcze wytuszowałam na biało krawędzie oraz użyłam trochę stempla w krateczkę. Nakleiłam też kilka naklejek z kolekcji welcome to my world. Śmigło zrobiłam z białej beermaty. Koła zrobiłam z drewnianej szpulki, która bardzo tu pasowała, bo „rozstaw ” był takiej szerokości jak moja rolka. I gotowe! Zabawka się bardzo spodobała mojemu synowi, mam nadzieję, że przypadnie do gustu również Waszym dzieciakom 😉

The plane’s almost finished! I also used a chequered stamp and several stickers from the welcome to my world collection. I used a white beermat to make a propeller. Wheels were made from a wooden reel which was the same width as the roll. And it’s ready to take off! My son liked his new toy very much, and I hope your kids will like it too 😉

by Marta

by Marta

by Marta

by Marta

by Marta

by Marta

by Marta

by Marta

marta_dt

  • IWA

    Genialny!